Posted on

5 zásad, jak prodloužit životnost běžeckých a cyklistických bot

Hlavní je správný výběr

Jestli-že s trailovou botou běháme častěji na asfaltových silnicích nebo se silniční tretrou vyrážíme do terénu, můžeme počítat s tím, že nám doslouží dříve, než bychom si přestavovali. V tretrách i běžeckých botách existují “univerzálky“, ale není jich mnoho. Jistější je pořídit páry dva, pro každou příležitost, životnost poté bude daleko vyšší. Důležitý je i výběr správně velikosti. V tretrách, kde nemáme chodidlo dostatečně fixované, dochází k rychlému opotřebení svršku. Úzké běžecké boty jsou nejen nepohodlné, ale svrchní materiálně za chvíli doslova praská ve švech.

 

 Neprat v pračce, ani na 30 stupňů!

Tohle už je možná obecně známo, ale stejně slýcháváme od svých známých věty tipu: ,,Já je normálně peru v pračce a jsou úplně v pohodě.“ Nezkoušejte to! V pračce hrozí mechanické poškození tlumící vrstvy i svršku.

Nejjednodušší je vzít kartáček se saponátem na nádobí a šetrně očistit. Nezapomeňte i na stélku. Sušíme nejlépe venku, ale ne tam, kde sluníčko nejvíce peče. Také nesušíme na ústřední topení. Pro urychlení procesu doporučuji vycpat obuv novinami, například i když jsou vlhké po použití.

 

Správné nazouvání

Nerozvázání tkaniček je možná časově úsporné, ale boty opět dostávají zabrat. Často v tomhle případě dojde k prodření podšívky v oblasti achilovky. Zadní část boty se nám může takto pěkně zdeformovat.

 

Kvalitní funkční ponožky a likvidátor bakterií

S bavlněnými ponožkami a nedůslednou údržbou si můžeme na chodidlech vypěstovat velmi nepříjemné plísňové onemocnění. Proto sportujte v prodyšných ponožkách vyrobených z funkčních materiálů, které nezadržují vlhkost.

Vlhká, propocená obuv je živná půda pro plísně a bakterie. Rozhodně se vyplatí používat desinfekci obuvi, případně vysoušeč.

 

Speciální péče o kufry v tretrách

Základem je pravidelné čištění a promazávání. Pokud je zacvaknutí příliš snadné nebo co je horší, tretru obtížně vycvakáváme, je na místě kufr vyměnit.