Americká legenda Saucony v TRIEXPERTU

Běh

Výrobců běžeckého vybavení je dnes na trhu velké množství, ale jen pár z nich se může chlubit tak dlouhou a bohatou historií, jako americká značka Saucony. Že jste o ní nikdy neslyšeli? To je dost možné, protože běžecké boty Saucony byly v Čechách dlouhou dobu nedostatkovým zbožím, ke kterému se dostalo pouze pár nadšenců. 
 
Už téměř sto dvacet let se však Saucony zabývá výrobou té nejkvalitnější běžecké obuvi a za toto neuvěřitelně dlouhé období hned několikrát určilo směr, kterým se mělo běžecké vybavení ubírat.
 
Kromě dlouhé historie se však Saucony může chlubit i velmi vysokou popularitou zejména na západních trzích ve Velké Británii a USA, kde se dlouhodobě řadí mezi nejprodávanější a nejoblíbenější běžecké značky.

Podobně jako u Brooksu - další tradiční americké značky - je i pro Saucony charakteristický zejména maximální komfort, který uspokojí i ty nejnáročnější běžce. Nečekejte žádné vesmírné technologie ani experimentální konstrukce. Saucony staví na pevných základech a vývoj svých bot provádí spíše evolučním, než revolučním způsobem.
 
Díky tomu sice modely jako Guide, Ride, nebo Triumph nebudou nosit nálepky jako nejlehčí, nejměkčí, nej… ale když se do této boty obujete, zjistíte, že vám prostě sedí. Tlumení je měkké přesně tak akorát, svršek obepíná chodidla tak, že o botě ani nevíte a při běhu vám asfalt plynule a hladce ubíhá pod nohama.
 
Ani v Saucony se však nebojí využívat moderní postupy a tak nechybí prvky jako bezešvé zpracování svršku, boční stabilizace chodidla 3D tištěnými pásky, nebo tlumicí materiál Everun, který nabízí příjemně pružný odraz a vysokou energetickou návratnost.
 
Svou konstrukcí se Saucony nejvíce blíží notoricky známému Asicsu, nebo již zmiňovanému Brooksu a to jak tvarově, tak technickými parametry a použitými materiály.
 
Pojďme si představit tři klíčové modely určené pro pohodlné nabíhání kilometrů po tvrdém povrchu.
 

Saucony Ride 9

První z nich nese označení Ride a jedná se o klasickou silniční objemovku určenou pro běžce s neutrálním došlapem. Při velmi slušné hmotnost 260 gramů je bota až nečekaně měkká a příjemná na noze. Hladká vnitřní podšívka způsobí, že do boty doslova vklouznete a celkové pohodlí ještě dokresluje pružná vrstva tlumicího materiálu Everun. Velmi zajímavá je i geometrie tlumicí vrstvy, která má pouze osmimilimetrový drop a díky tomu je příjemnější a přirozenější při běhu přes střed chodidla, než většina tradičních objemovek.

 

Saucony Guide 9

Pronační alternativa k modelu Ride, která má v ostatních směrech prakticky totožné parametry. O větší stabilitu a kontrolu pronace se stará pevnější svršek vyztužený vhodně umístěným 3D potiskem a zejména klasický pronační klín - tedy tvrdší tlumicí pěna vlepená na vnitřní straně boty. Díky tomu dokáže Guide správně navést váš krok a zajistí plynulejší a stabilnější pohyb po silnici i zpevněných cestách.

Saucony Triumph ISO 2

Jak už název napovídá, Triumph se řadí mezi to nejlepší, co Saucony může nabídnout. To je ostatně cítit hned po prvním obutí a svým pohodlným zpracováním strčí tato pronační silniční objemovka do kapsy i takovou botu jako je Asics gel-Kayano. Největší zásluhy na extrémním komfortu má dvojitý svršek. Ten je uvnitř tvořený měkkým meshem, který obepíná chodidlo jako ponožka a v neposlední řadě také vysoká vrstva měkké tlumicí pěny. Tlumení je dostatečně robustní, aby si poradilo i se sto kilovým běžcem a zároveň tak lehké, že Triumph ve velikosti UK8 váží necelých 290 gramů, což je na takto tlumenou botu velmi slušná hodnota.