Běhání v zimě?!

Běh
Běháte celý rok, nebo patříte mezi ty jež s prvními mrazíky zalézají do posiloven a věnují se halovým sportům?

Občas se na obchodech setkáváme s dotazem, zda se běhá i v zimě.  Jakkoliv to může někomu připadat úsměvné, rozumíme tomu. Následuje otázka, v čem běháte v zimě vy?

Osobně běhám ve standardním běžeckém vybavení, jen se více zamýšlím, jaké a kolik vrstev obléknu a častěji nosím zateplené vestičky, elasťáky a bundy s membránou windstoper . Pokud jsou větší mrazy, volím také silnější ponožky.
    

Vybírat se dá ale také z bot, které mají goretexovou membránu, která je voděodpudivá, přitom prodyšná. Nemusíte se tak obávat proběhnout mokrou trávou nebo kaluží. Při vytrvalém dešti je pak nutné mít takové kalhoty, které nenasáknou vodu, která by vám pak stekla přes ponožku rovnou do boty.
          
 
V chladném počasí je dobré si promyslet, kam a jak dlouho poběžíte a úměrně tomu se obléknout, tak aby vám bylo při vyběhnutí spíše trochu chladněji než tepleji. Během prvních kilometrů se tělo uvede do provozní teploty, a když budete oblečeni více, než je potřeba, bude se přehřívat a tím se bude snižovat vaše výkonnost.

Nezapomínejte pít! V chladném počasí nemáme obvykle potřebu doplňovat tolik tekutin jako v letních měsících, ale nejen při sportu je potřeba dodržovat pitný režim. Pokud jdeme na pomalý dlouhý výběh, takzvaně hltat kilometry, nejspíš se před tím nebudeme nijak dlouze protahovat. Chystáte-li se na rychlejší trénink úseků, nezapomeňte se nejprve několik minut rozklusat, zahřát svaly a pak se teprve protahovat, můžete tak předejít zraněním. Čím je běžec starší, tím je toto pravidlo důležitější.

Patříte-li k nenapravitelným závoďákům, neopomínejte fakt, že zimní příprava neslouží jen k fyzické, ale také k mentální přípravě a je dobré si od závodů na nějaký čas odpočinout.

Mnoho sil a zdraví do zimní přípravy a na jaře na závodech na viděnou!

Vláďa - Triexpert Flora.