Dětské běžecké boty

Běh
Patříte mezi běžce, které si tento krásný sport získal až v pokročilejším věku a teď jen kroutíte hlavou nad tím, jak moc jste tento pohyb kdysi dávno na školním ovále proklínali? Spousta rodičů nechce znovu zopakovat se svými dětmi tu samou chybu a berou své ratolesti na kratší a volnější běhy, nebo dětské závody a postupně u nich budují zájem a odhodlání se běhu věnovat dobrovolně. Na řadu tak přichází otázka, jak je to s dětmi a běžeckými botami?
 
Vůbec první věcí, na kterou se budeme soustředit je výběr vhodného typu bot. Podobně jako u dospělých modelů narazíme i u těch dětských na klasické rozdělení mezi botami silničními a krosovými. Zapomenout ale můžete na to, že byste svému dítku koupili například silniční závodku, nebo tempovou botu. V tomto směru je nabídka poněkud omezená a dominují jí univerzální tréninkové modely. Ty by ovšem měli vzhledem k nižším dosahovaným rychlostem i omezené kilometráži bez problémů vyhovovat všem bez rozdílu.
Detske bezecke boty 4

Dětské modely u zavedených značek velmi často vsází na oblíbenost a renomé svých dospěláckých protějšků. S nimi však nemají kromě jména mnoho společného. Je totiž potřeba počítat s tím, že dítě nedosahuje zdaleka takové hmotnosti a při běhu nepůsobí na botu takovou silou, jako dospělý. Pouhé zmenšení varianty pro dospělé by tak mělo za následek, že bota by byla příliš pevná a tuhá a neohýbala by se při odrazu tak plynule, jak by bylo potřeba.
 
Mezi konkrétními tipy nebudou chybět zástupci všech nejoblíbenějších značek, jmenovitě například Mizuno Wave Rider Jnr, nebo Brooks Kids Pure Flow. A jak vybrat ty pravé? Stejně jako u dospělých i tentokrát platí - zkoušet, zkoušet, zkoušet. A vybrat především tu botu, která bude na chodidle sedět nejlépe.
 
Obecně můžeme doporučit volit pro vaše ratolesti boty co nejohebnější s minimálním množstvím opor a výztuh, které by mohly negativně ovlivnit přirozený vývoj chodidla a podélné i příčné klenby. Ideální bota tedy bude víceméně odpovídat minimalistickému pojetí, ale chybět by nemělo alespoň základní tlumení, protože s běžeckým stylem to zdaleka ne vždy bude optimální a případná ochranná vrstva se může hodit.
 
Další zásadní rozdíly jsou ve výběru správné velikosti. To je totiž u dětské boty, jak jistě potvrdí každý rodič, prakticky neřešitelný úkol. Délka totiž musí být jako obvykle minimálně o půlčísla větší, ale zároveň musíme počítat s postupným růstem dětských nohou. Na druhou stranu nelze brát boty příliš velké, aby chodidlo v botě při běhu nejezdilo a nevyzouvala se pata.
 
K dispozici je u většiny modelů kompletní rozsah od nejmenší velikosti UK1,5 (eur 33) až po největší UK5,5 (eur 38). Problémem občas bývají velikostmi mezi největší dětskou velikostí a nejmenší pánskou, tedy rozsah UK5,5-7 (eur 39-41), kde se kvalitní dětské běžecké boty shánějí s velkými obtížemi.