Jak vybrat plavecké brýle – konečně trénink bez mlhy před očima!

Triatlon | Plavání
Plaveckých brýlí je na výběr nespočetné množství. Přinášíme pro vás pár rad, jak si pro sebe vybrat ty nejlepší, aniž byste museli pokaždé v obchodě potápět hlavu do umyvadla.

Vybírejte podle barvy…sklíček

Plavecké brýle jsou velice různobarevná záležitost a na své si v barevných kombinacích přijde i vysoce náročný estét. Při nákupu myslete na to, že zmíněná barevnost je především funkčního charakteru a to, že milujete oranžovou, může být někdy na závadu.

Zrcadlový typ sklíček je mimořádně vhodný pro plavání venku, protože tlumí sluneční světlo. Mívají různá zabarvení od kouřové až po narůžovělou a ochrání vaše oči před ostrým sluncem na otevřené vodě. Navíc v nich uvidíte všem do očí, ale sami budete kryti černými brýlemi jako filmová hvězda, což vám dovolí nerušeně pozorovat pozadí či jiné přednosti přítomných plavců a plavkyň.

Oranžová sklíčka eliminují modrou barvu, takže se váš pohled do vnitřního bazénu hodně vyostří a projasní – ideální na nácvik techniky, když potřebujete sledovat plavce vedle sebe! Růžové brýle si plavec nasadí, pokud potřebuje zvýšit kontrast na modrém nebo zeleném pozadí a proto se hodí na otevřenou vodu, a to i do českých řek a rybníků. A modrá skla plaveckých brýlí snižují celkové oslnění z vody a ostrého světla venku i uvnitř.

Skořápky nebo s těsněním?
Minimalisté mezi plavci si navlékají jen sklíčka bez těsnění, kterým se říká skořápky. Jsou to závodní brýle s nízkým profilem, které nemají tak velký odpor ve vodě. Jsou lehoučké, levné a vyrábějí se v různých barvách, takže můžete mít ke každé barvě svých plavek i do každého prostředí jedny. Jejich nevýhodou je ale to, že si na ně vaše tvář bude bolestivě zvykat.

Pokud nechcete po zbytek tréninkového dopoledne vypadat jako hybrid pandy a mistra Yody, zvolte plavecké brýle s těsněním. To neoprenové je velice tenké, velice měkké a příjemné, ale jeho těsnost a životnost je omezená. Silikonové těsnění je dražší, ale zdaleka nejvíce komfortní a prakticky nepropustné.
 
Pří výběru brýlí mějte dále na paměti, že si můžete vybírat mezi těmi s vyměnitelnou či nastavitelnou částí na nose nebo těmi, jejichž skla jsou spojena napevno. Pevné spojení dělá plavecké brýle méně rozbitnými, ale máte-li nestandardní velikost nosu či vzdálenost očí od sebe, raději sáhněte po brýlích nastavitelných. A pokud jste majitelka culíku, určitě si kupte brýle s dvojitým páskem – obecně drží lépe na hlavě a v případě vybouleniny v místě nahromaděných vlasů na temeni by vám jednoduchý pásek stále sklouzával.
Protimlžný efekt
Cítíte se po skoku do vody jako Rákosníček bydlící za mlhou hustou tak, že by se dala krájet? Většina plavců vám poradí, abyste si je před prvním ponořením důkladně naslinili. Nebo do nich rovnou plivnuli. Většina brýlí je na vnitřní straně skel od výrobce vybavena antifogovou vrstvou, jejíž životnost lze pomocí speciálních sprejů prodloužit. Není tedy dobré brýle každou chvíli trápit seškrabáváním mlhy před očima. Pokud dlouhodobě nepomůže ani několikeré plivnutí, je na čase koupit si nové brýle.

Dobrá rada pro triatlonisty: Chystáte-li se na řež u první bójky, dejte si na hlavu prvně brýle a pak teprve plaveckou čepici. V bitvě rukou a těl se vám pak stane s daleko menší pravděpodobností, že vám někdo srazí brýle z hlavy.

Dobrá rada pro lenochy: Pokud patříte k prokrastinačnímu typu plavců a po každé délce cítíte nutkání  posunout brýle na čelo, vydýchat se a pokochat okoloplovoucími těly, dávejte si pásek brýlí také pod plaveckou čepici. Sundání brýlí je v takovém případě daleko méně pohodlné, čímž výrazně zintenzivníte svůj trénink ;-)