Jak začít běhat

Běh
Zima pokročila, cyklostezky pomalu roztávají a teploty stoupají do běžecky příjemnějších hodnot.  Nástup jarního počasí funguje jako startovní čára pro většinu začínajících běžců, kteří se k běhání odhodlávají celou zimu. Pokud se i vy řadíte mezi úplné, nebo třeba i věčné začátečníky, pak se vám bude hodit několik následujících rad.
 
Na úplném začátku je dost možné, že váš největší nepřítel bude nedostatečná fyzička. Běh přitom patří k náročným sportům, u kterých si nemůžete ani na okamžik ulevit. Na rozdíl od většiny kolektivních sportů jednoduše nemůžete vystřídat, nebo se zašít do rohu hřiště.
Proto nemusíte zoufat, pokud na první pokus uběhnete pouze pár stovek metrů a už se o vás bude pokoušet infarkt. V případě, že je vaše fyzička na nízké úrovni, nebojte se začít svižnějšími procházkami na třicet až šedesát minut. Do těchto procházek můžete postupně zařazovat krátké úseky běhu. Postupem času by neměl být problém měnit poměr chůze a běhu ve prospěch běhu a propracovat se k souvislému běhu po celou dobu.
 
Pokud je na vás chůze příliš nenáročná, ale půlhodinový běh přece jen ještě nezvládnete, pak zkuste takzvaný indiánský běh, při kterém budete pravidelně střídat chůzi a běh. Ideální poměr na začátek je jedna minuta chůze a jedna minuta běhu. Kolik toho uběhnete a kolik ujdete, však záleží jen na vás a vaší aktuální kondici.
 
Proto je dobré stanovovat si postupné cíle (uběhnout 5, 10, 15 …) minut v kuse, abyste udrželi motivaci a nepolevili ve svém snažení. Pro začátek můžete využít také služeb běžeckého trenéra, nebo se připojit na běžecké tréninky, které jsou velmi často zaměřené převážně pro začínající běžce.
 
Pokud se vám nápad s běžeckými tréninky a běhání ve skupině zamlouvá, pak by vás mohly zajímat naše tréninky v Brně a Praze, které probíhají po celý rok.
 
Důležité pravidlo, na které bychom na začátku běžeckého tréninku neměli zapomínat je, že nesmíte své tělo přetížit. I když patříte mezi výkonnější sportovce a hodinový běh pro vás ze začátku nebude problém, stejně začínejte raději pomaleji, v nižších tempech a na kratších vzdálenostech. Intenzitu i naběhané kilometry můžete postupně navyšovat, ale rozdíl mezi dvěma týdny by neměl přesahovat 10%. Dodržováním tohoto pravidla se vyhnete přetížení organismu a případným únavovým úrazům, které jsou u začínajících běžců velmi časté - jednoduše že chtějí příliš mnoho příliš rychle. Běhání je vytrvalostní sport a vyžaduje velkou dávku trpělivosti.
Říká se, že běh je nejlevnější ze všech sportů, protože pro jeho provozování potřebujete minimum vybavení. To je pravda, ale přece jen se najde jedna část výstroje, která si žádá větší pozornost a výraznější investici - běžecké boty. S výběrem té pravé obuvi Vám rádi poradí naši odborní konzultanti, na každé prodejně TRIEXPERT zároveň můžete při výběru běžecké obuvi využít nejmodernější běžecké diagnostiky v ČR.

Na závěr se podíváme na to, co si počít s nohama, rukama, nebo hlavou a jak při běhu držet své tělo.
 
Správný běžecký styl je pro výkonnostního běžce naprostý základ. Pokud se však řadíte mezi úplné začátečníky, bude pro vás mnohem lepší nelámat si s technikou hlavu a raději nabrat potřebnou fyzičku. Teprve v okamžiku, kdy bez problému uběhnete libovolnou vzdálenost, která vás napadne, přichází na řadu starost o to, jestli dopadáte správně, nebo ne a jestli je váš běžecký styl dostatečně efektivní.
 
S běžeckým stylem je nejlepší obrátit se na trenéra, nebo zavítat na běžecké tréninky. Sami se totiž při běhání nevidíte a obzvlášť na začátku je velmi obtížné správně vnímat své tělo a jemné nuance, které určují, jak vaše chodidla dopadají na zem a jak se odrážíte.
 
Nejčastěji se však chyby objevují v horní polovině těla. Běhání totiž není pouze o nohách. Stejně důležité jsou i svaly v oblasti břicha a paží. Trup by měl být při běhu vzpřímený (abyste neseděli, nepředkláněli se, nebo nezakláněli.) a bez jakéhokoliv pohybu. Žádoucí je pouze lehký náklon. Spousta rekreačních běžců při běhu kroutí celým trupem, čímž nahrazují pohyb paží, což je zbytečně okrádá o cennou energii.
 
Pohyb paží by neměl vycházet z trupu, ale z ramen. Je jedno, jestli budete rukama pohybovat podél hrudníku, nebo ve směru pohybu. Důležité je mít pevně zafixovaný loket v úhlu zhruba 90% a zamezit přetáčení trupu ze strany na stranu.
 
Poslední prvek správné běžecké techniky je pozice hlavy. Ta by neměla být ani zakloněná, nebo předkloněná, ale ideálně představovat plynulé prodloužení krku.