Nejčastější chyby v běžecké části triatlonového závodu

Běh | Triatlon
Chystáte se na svůj první triatlonový závod a nemáte tušení, co vše vás na trati může potkat? V dnešním článku se zaměříme na nejčastější chyby, kterým byste se měli vyvarovat při běžecké části a doporučíme několik tipů s jejichž pomocí zvládnete svou premiéru ve větší pohodě a bez zbytečných komplikací.

 Volba správného tempa

Běžecká část triatlonu (ať už pojedete sprinterskou trať, nebo dokonce železného muže) se v žádném případě nedá srovnávat s klasickýcm běžeckým závodem. Vzhledem k tomu, že na start nevyrážíte odpočatí, ale po dvou předchozích náročných disciplínách, je potřeba počítat s tím, že vaše tempo bude výrazně pomalejší, než jste zvyklý. Nesnažte se tedy hned od začátku běžet v obvyklém tempu, ale začněte raději pomaleji s tím, že pokud budete mít dostatek sil, můžete postupně zrychlovat. Výborným pomocníkem je pak sporttester s měřením srdečního tepu, který umožní držet správnou intenzitu po celou dobu závodu.


Trénování přechodů

Se správným nastavením tempa souvisí i speciální trénink přechodu z cyklistiky na běh. Pokud v tréninku pravidelně zařadíte běžecký trénink bezprostředně po tom cyklistickém, umožníte tělu adaptovat se na změnu rytmu. Při samotném závodě se vám poběží výrazně lépe a nebudete několik kilometrů rozbíhat ztuhlé nohy.


Hydratace

Nepodceňujte pravidelné doplňování tekutin. I když hladkou desítku, nebo půlmaraton pravděpodobně zvládnete bez nutnosti občerstvení, při triatlonu už budete vyčerpaní a odvodnění vlivem dlouhé cyklistické části, proto se nebojte napít víc, než na kolik jste zvyklí z klasických běžeckých závodů. Kromě tekutin stojí za zvážení také energetické gely s obsahem minerálů, které kromě rychlého dodání energie pomáhají oddálit případné křeče.


Pohodlnější boty

Desetikilometrový závod, nebo půlmaraton zvládnou zkušenější běžci bez potíží i v těch nejtenčích a nejtvrdších závodních botách. Na stejnou distanci při triatlonu však doporučujeme zvolit o něco pohodlnější model (například pohodlné závodky Clayton od Hoka One One, které jsou pro triatlon jako stvořené, nebo některou z bot tempových). Pohodlnější bota sice nebude tak dynamická a svižná, ale na druhou stranu vám bez potíží umožní absolvovat celý závod, aniž by docházelo k tvorbě puchýřům nebo otlaků.


Rychlostahovací tkaničky a vlepené vložky

Speciální triatlonové boty se od těch klasicky běžeckých liší pouze v několika detailech. Tyto detaily však mohou rozhodnout o tom, jak rychle zvládnete běžecké depo a ušetří vám cenné vteřiny, které byste jinak museli složitě nahánět na trati. Nejzásadnějším rozdílem je přítomnost rychlostahovacích tkaniček - ty se však dají koupit i samostatně a umístit do vaší oblíbené boty (doporučujeme například chytré tkaničky xtenex). Kromě tkaniček mají triatlonové boty také vlepenou stélku, aby nedocházelo při použití naboso k jejímu vysouvání pryč z boty. To oceníte nejen při aquatlonu, kdy se z vody rovnou obouváte do běžeckých bot, ale také na občerstvovacích stanicích, až budete při polití mokří od hlavy k patě.