Plavecký trénink pro plavce i neplavce

Triatlon | Plavání
Pokud jste se rozhodli začít s triatlonem, naučit se plavat je pro vás životně důležitá záležitost. Až totiž budete přešlapovat na startu a nervózně pozorovat umístění bójek ohraničujících trať, jež svojí délkou silně připomíná vzdálenost k další výplatě, Vánocům nebo hranici sousední galaxie, pomyšlení na poctivý plavecký trénink vás aspoň trochu uklidní. Dlouhé podzimní večery a zimní rána jsou pro plaveckou přípravu ideální, takže neváhejte a dejte na naše rady, než vás další triatlonová sezóna překvapí ve stádiu totální nepřipravenosti.

Plavecký trénink pro neplavce

I když si myslíte, že plavat umíte, protože jste ve třetí třídě získali diplom s delfínem a v oblíbeném rybníku bez bázně z utonutí doplavete až doprostřed, realita prvního tréninku v bazénu vám ukáže, že jste se do této chvíle jen rychleji koupali. Pokud jste jako děti neplavali závodně, pravděpodobně se umíte sunout vodou vpřed jen stylem vzdáleně připomínajícím prsa a to, čemu říkáte kraul, je jen kolekce špatných pohybů, která vás fyzicky zcela vyřídí už po první stovce.

Vašim tréninkovým  cílem bude naučit se plavat všemi styly tak, abyste uměli všechny typy záběrů, a utužit polohu těla ve vodě, abyste nohy necourali po dně a sami sebe nebrzdili při těžce vydřeném pohybu vpřed. Když k tomu připočtete vštípení správné plavecké techniky do motorické paměti a vytvoření si citu pro vodu, máte z toho běh na hodně dlouhou trať. Hobíkovi-neplavci trvá i dva roky, než si vyplave přijatelný styl a vytrvalost, a to při minimální četnosti pobytu ve vodě dvakrát za týden.

Ať už si ze začátku najmete trenéra nebo se zapíšete do plavecké školy pro dospělé, čekají vás nekonečně dlouhé bazény kraulových nohou s destičkou/rukama před sebou/rukama ve stylu prsa, následované znakovýma nohama, znakem, a technickými cvičeními na kraulový záběr. Při tom všem počínání vypijete několik hektolitrů bazénové vody a mimo jiné zjistíte, že jste retardovaný jedinec, který se umí nadechnout jen na jednu stranu a neumí plavat ani stylem prsa. Ve volných chvílích budete sjíždět videa na Youtube nebo pozorovat lepší plavce ve vedlejší dráze, případně se těšit na to, až vás trenér uzná za natolik pokročilé žáky, aby s vámi mohl začít plavat úseky nebo alespoň nějaký zajímavý motiv. Do té doby se budete zdlouhavě a velice monotónně topit, a jedinou optimistickou myšlenkou bude to, že zima je v našich končinách naštěstí dostatečně dlouhá na to, aby se sebou nějaký výkonnostní posun provedlo i úplné nemehlo.    


Plavecký trénink pro plavce

Plavci zvládají všechny výše zmíněné finesy i plavecké styly a za trénink jim nevadí uplavat víc než dva kilometry. Během zimy se budou chtít výkonnostně posunout, což se jim povede spíše v plavecké skupině sportovních známých nebo pod vedením trenéra. Ideálním řešením pro dobrého plavce je začlenění do tréninkové skupiny ve sportovním klubu, kde už budou mít tréninky hlavu a patu a dlouhodoběji zaměřenou strukturu. Podobně jako při běhání budou přes zimu naplavávat objemy a s příletem vlaštovek z teplých krajin zrychlovat a zkracovat úseky.

Tréninkové pomůcky pro plavce i neplavce

Překvapivě pro začátečníky si základní set plaveckých pomůcek budou kupovat stejný jako opravdoví plavci. Ideální je vlastnictví velké destičky na nácvik práce nohou (malá, kterou vám nutí trenér, vás neudrží a budete se s ní o to víc topit), piškotu mezi nohy pro nácvik práce rukou a pacek různých velikostí pro nácvik techniky, síly či polohy těla. Plavci, kteří si zvykli na rozvlněný styl „užovka ve vodě“, si navíc přibalí šnorchl a ploutvičky, aby se jejich tělo srovnalo zpátky do přímky. A pokud máte zájem o další vychytávky, zkuste uvážit špunty do uší, klip na nos nebo zpomalovací plavky
                                   

Kam na trénink?
Pokud bydlíte v menším městě, pravděpodobně nemáte na výběr a plavat chodíte do městského bazénu v několika málo hodinách vyhrazených veřejnosti. Kličkujete přitom mezi caparty s míčem a vznosnými matrónami, kterým k jejich nelibosti pravidelně ošplícháváte komplikovaně natupírovaný účes, a své právo na poklidný trénink a plaveckou existenci si tak musíte hájit průrazností arktického ledoborce. Ve velkých městech je sice bazénů opticky více, ale i tak bývají až na výjimky přes den pro veřejnost uzavřeny. Plavci tak zbývá volba mezi vstáváním v pět ráno, plaváním místo oběda o polední pauze nebo v předspánkovém  stadiu v pozdně večerních hodinách. Přelidněnost drah lze částečně řešit vhodným výběrem bazénu, jímž  je během léta uzavřený prostor bez možnosti opalování a očumování slečen v bikinách, během zimy pak zařízení co nejvzdálenější kancelářským budovám. I tak je ale ve většině bazénů okolo sedmé ranní ve vodě dopravní špička, jež si intenzitou v ničem nezadá triatlonové řežbě u první bójky. Nesmutněte, nevztekejte se a berte to jako součást tréninku. Až se postavíte na start a umístění první bójky vám už nebude připadat jako vzdálenost vhodná pro oprávněné přiblížení pomocí motorového člunu, budete se na tu plavbu „po svých“ těšit.
Barbora Topinková pro TRIEXPERT