Přínos masážních pomůcek pro běžce

Běh | Triatlon
Běhání je krásný sport, který přináší spoustu radosti a skvělých zážitků. A taky bolest. Tedy minimálně v té chvíli, kdy překročíte svou komfortní zónu a absolvujete náročný trénink, nebo závod v maximální možné intenzitě. Po takové zátěži je naše tělo zaplavené endorfiny a svaly kyselinou mléčnou.

 
Jistě vám není cizí situace, kdy se ráno kvůli zatuhlým nohám nemůžete zvednout z postele, a každý schod představuje nepřekonatelnou překážku. Řešení je přitom velmi jednoduché a obecně známé - protahování. Pomocí strečinku lze následky náročného tréninku výrazným způsobem zmírnit. Má to ale jedno ale.
 
Protahování nepatří mezi nejoblíbenější regenerační aktivity a příliš tomu ani nepomáhá bolest a nepohodlí, které poctivý strečink doprovází. Jak se tedy zbavit zatuhlých svalů a přitom nestrávit protahováním více času, než je nezbytně nutné?
 
Vyzkoušejte masáž s pomocí pěnového válce nebo míčku a dalších regeneračních pomůcek. Tyto “hračky” sice nikdy protahování zcela nenahradí, ale mohou být velmi zajímavým doplňkem, který si často poradí i s vleklými problémy a zraněními.  
Pěnové válce, nebo rolery zažívají v poslední době obrovský boom a není divu. Výsledky jsou vidět na každém rohu. Efektivita s jakou jste schopní uvolnit zatuhlé svalstvo je velmi vysoká a nezáleží na tom, zda se jedná o dolní či horní končetiny, nebo například záda.
 
Na roler se stačí položit vlastní vahou a jemnými pohyby rozmasírovat problematické místo ve svalu, kde se vytvořil tzv. spoušťový bod.
 
Spoušťové body jsou nejrozšířenějšími funkčními změnami u bolestivých poruch, které mohou být i vlastním zdrojem bolesti. Tyto změny nepostihují celý sval nebo svalovou skupinu, ale jen určitý snopec svalových vláken, kde se nachází v různé míře zatuhlé body (uzlíky) vyznačující se zvýšeným napětím a bolestivostí.
 
Jakmile dojde ke ztuhnutí svaloviny a vytvoření spoušťových bodů, příslušný sval se stáhne. Na dotek se jeví tvrdý a kompaktní. Ztrácí elasticitu a poddajnost. Zůstane-li stažený, může postupem času dojít dokonce ke zhoršení jeho prokrvení, což vede k přeměně části vláken na vazivo a ke ztrátě pružnosti.
 
Masáž na pěnovém válci  dokáže bolest svalů výrazně zmírnit. Tato procedura navíc pomáhá obnovit elasticitu ve svalech a zlepšit svalový rozsah.

 
Rollery fungují na principu uvolnění těchto spoušťových bodů a uvolňují také povrchové svalové fascie. Aby vše fungovalo tak jak má, je potřeba dbát na správnou techniku rolování se kterou vám poradí na speciálních kurzech, proškolení prodejci pěnových válců a základní informace lze shlédnout i na Youtube kanálu největšího výrobce pěnových válců Trigger Point.
 
V praxi to vypadá tak, že s pomocí válce, nebo masážního míčku jste schopni velmi snadno a rychle uvolnit i chronicky zatuhlé svaly. Pozitivní efekt pocítí zejména běžci, kteří trénují vícefázově, nebo běhají každý den, kdy mezi jednotlivými tréninky není dostatek prostoru pro samovolnou regeneraci.
 
Kromě uvolnění a protažení svalů se pěnové válce dají používat také k prohřátí svalů před tréninkem. Pro tento účel stačí zkrátit a zrychlit rolování přes jednotlivé svalové partie. Pro uvolnění svalů se naopak používá technika pomalejšího rolování, nebo úplného zastavení na problematickém místě.
 
Rolování obvykle provází bolest vznikající tlakem na zatuhlé místo. Intenzitu zátěže byste tak měli dávkovat podobně jako při strečinku, aby bolest nebyla příliš silná a nedošlo k nežádoucímu poranění masírovaného místa.