PŘÍPRAVA NA PLAVECKOU ČÁST TRIATLONOVÉHO ZÁVODU

Triatlon | Plavání
V minulých příspěvcích jsme se věnovali nejčastějším chybám v cyklistické a běžecké části triatlonového závodu, dnes pro Vás máme pár užitečných rad, jak úspěšně zvládnou plaveckou část.

Strečink

Jedna z nejdůležitějších věcí, která by se v přípravě na triatlonový závod neměla podceňovat, je správné a důkladné protažení. Pro někoho samozřejmost, pro mnoho především začínajících závodníků je to však stále podceňovaná část přípravy. 
Protažení běžně trvá okolo 15 minut a provádí se přibližně 30 min před startem závodu. Je vhodné dodržovat následující zásady strečinku, který Vám zajistí lepší výkon při závodu a zároveň pomůže eliminovat riziko zranění.

Strečink provádíme vždy po rozehřátí, tedy například po rozklusání, kdy jsou svaly zahřáté a prokrvené. Při protahování se vždy plně soustředíme na právě protahovaný sval a nezapomínáme při tom dýchat! Větší svalové skupiny protahujeme déle než malé svalové skupiny. Plně se soustředíme na své tělo, protažení by mělo být vedeno do krajní polohy, jejíž hranicí je začínající bolest. V pozici protažení je nutné vydržet nejméně 10 vteřin.


Startovací místo

Věnujte pozornost výběru místa na startu, ušetříte si tím pár cenných plaveckých metrů. Z tohoto pohledu je nejlepší vybrat místo co nejblíže a kolmo na první bójku, ne vždy však musí být toto místo zároveň tím nejvýhodnějším a je třeba zvážit i další aspekty... 


Například pro závodníka, který pomýšlí na přední umístění, je vhodné, aby startoval poblíž svých hlavních soupeřů tak, aby s nimi měl po dobu plavecké části kontakt a mohl stejně jako v cyklistické části využívat takzvaný hák, který ušetří spoustu sil pro následné části závodu.
Před závodem se také vyplatí zjistit, jaká je kde hloubka dna. Pokud naleznete v určité části startovacího místa mělčinu, je vhodné jí využít, i kdyby dané místo bylo k první bójce o něco vzdálenější! Můžete tak běžet déle, případně využít delfínových skoků, což Vám obojí ušetří cennou energii i nějaké ty vteřiny.

Tempo

Volba správného tempa se bude lišit podle kategorie závodů. V rámci krátkých triatlonů, tedy sprint triatlonu a olympijského triatlonu, je nutností začít závod v maximálním tempu, a to z toho důvodu, že bójka bývá velice blízko a závodníků na staru hodně. Pokud se tedy budete chtít vyhnout vřavě, kde i tahání za nohy a boj s ostatními závodníky bývá naprosto standardní věcí, tak musíte jednoduše dorazit vpředu. Není se ale čeho obávat, obvykle se jedná o prvních cca 200 m, po kterých se závodní pole vyselektuje a tempo se zvolní.

Naopak při delších triatlonech, kdy jsou vzdálenosti plavecké části od 1,9 km v rámci středního triatlonu až po Ironmany se vzdáleností 3,8 km, nehraje rychlý začátek tak zásadní roli. Větší část startovního pole zde volí volnější start, rozvrhnutí sil a poklidné doplavání první části triatlonu. Ve vodě přeci jen člověk stráví nejméně času a pro většinu závodníků tak nějaká ta minutka nehraje roli.

Pro dlouhé i krátké tratě platí pár obecných zásad, kterých je vhodné se držet:
  • Myslete na to, že je vždy výhodnější držet se ve skupince plavců nežli plavat sám, ušetříte tak spoustu sil!
  • Dívejte se před sebe po každém cca sedmém záběru a snažte se plavat rovně na bójku, ušetříte tak až desítky metrů navíc. Není ostuda udělat pár temp prsama a podívat se, kde právě jste ;-)
  • Neztraťte kontakt! Zvláště na hákových závodech se jedná o kritický moment závodu, kdy udržet v posledních metrech kontakt znamená být rychlejší a zároveň šetřit síly. 
  • Plavte uvolněně, ne silově. Silovým plaváním byste zbytečně plýtvali silami, které se Vám budou hodit do dalších částí závodu.
  • Nacvičte si výběh z vody a svlékání neoprenu závodním tempem.

Výbava

Není nejvhodnější závod absolvovat v novém vybavení, jako jsou např. plavecké brýle, plavky nebo neopren, které si zakoupíte těsně před samotným závodem. Závodník by měl mít svou výbavu vyzkoušenou v rámci standardních tréninků tak, aby si byl jistý, že ho během závodu nepřekvapí např. to, že do brýlí natéká, neopren nesedí tak, jak by měl apod. 


Neopren

Pokud plavete v neoprenu, je vhodné z důvodu zabránění oděru pokožky namazat nejchoulostivější místa jako je např. zátylek klasickou vazelínou, zabráníte tak nepříjemným odřeninám. Při poslední fázi svlékání neoprenu oceníte, pokud vazelínu použijete také na spodní část nohou od půl lýtek po kotníky. Myslete však na to, že je nutné, aby ruce nepřišly do kontaktu s vazelínou, jelikož byste necítili záběr ve vodě! Při plavání v kombinéze je pak třeba namazat trapézové svaly v místech ramínek.