Pronace není důvod k obavám

Běh
S pojmy jako je pronace, nebo zvýšená podpora stability se v souvislosti s běžeckými botami setkáváme stále častěji. O co se ale vlastně jedná a pro koho jsou takové boty určené? Na tuto jednoduchou otázku existuje o poznání složitější odpověď. V žádném případě se však nejedná o problém či dokonce zdravotní riziko a důvod vyhíbat se běhu!

PRONACE NENÍ ŠPATNÁ DIAGNÓZA  A NENÍ DŮVODEM K OBAVÁM

S pojmy jako je pronace, nebo zvýšená podpora stability se v souvislosti s běžeckými botami setkáváme stále častěji. O co se ale vlastně jedná a pro koho jsou takové boty určené? Na tuto jednoduchou otázku existuje o poznání složitější odpověď. V žádném případě se však nejedná o problém či dokonce zdravotní riziko a důvod vyhíbat se běhu!

Pojďme se na to ale podívat pěkně od začátku. Zatímco u krosovek se tato problematika vůbec neřeší, silniční běžecké boty se rozdělují na dvě základní kategorie, z nichž jedna se označuje jako  “neutrální”, zatímco ta druhá jako “pronační”. V obou těchto větvích pak nalezneme všechny možné modely od lehkých závodek, přes boty tempové až k dobře tlumeným objemovkám.

PRONACE VS NEUTRÁLNÍ DOŠLAP

Jaký je tedy mezi botou neutrální a pronační rozdíl? Neutrální běžecké boty předpokládají takzvaný neutrální nášlap, při kterém chodidlo zůstává  ve vzpřímeném postavení a kotník nemá tendenci vychylovat se do vnitřní (pronační), ani vnější (supinační) hrany. Boty této kategorie  tedy neposkytují žádnou podporu stability a spoléhají na to, že všechnu práci vykoná vaše chodidlo. Opačná situace nastává u dopadu pronačního, kdy se kotník posunuje po zatížení výrazným způsobem do vnitřní strany. Pronační nášlap by se dal také označit jako nohy do X. Při tomto typu nášlapu je stabilita chodidla výrazně horší a zabrat dostává i achillova šlacha.

Aby se negativní efekt pronačního nášlapu minimalizoval, přidávají se do bot různé stabilizační prvky, které mají za cíl omezit vnitřní prošlápnutí kotníků a udržet dolní končetiny v  neutrálním postavení. Nejčastěji se pro tento účel používá tlumicí pěna s vyšší tuhostí, nebo pevné prvky, které jsou umístěné na vnitřní hraně tlumení. Díky tomu má bota nejen vyšší stabilitu, ale také o poznání vyšší životnost. Jakým způsobem se dá zjistit, jestli má běžec neutrální, nebo pronační nášlap?

Na spoustě míst se dočtete, že pronace se dá zjistit podle opotřebení podrážek starých bot. Není to ale tak úplně pravda, protože výraznější sešlapání na vnitřní hraně se objeví pouze u velmi silné pronace. Navíc je potřeba počítat s tím, že každý běžec dopadá z vnější hrany chodidla a mohlo by se tedy zdát, že většina lidí trpí nadměrnou supinací, i když to je jev velice vzácný.

POMŮŽE DIAGNÓZA DOŠLAPU

Nejpřesnější způsob, jak zjistit svůj typ nášlapu je navštívit některou z našich běžeckých speciálek TRIEXPERT, kde vám konzultanti provedou dynamickou diagnostiku vašeho běhu na běžeckém páse. Zjistí stav podélné a příčné klenby na tlakové desce a podle toho vám následně navrhnou některý z pro vás vhodných modelů. Zvolíte-li jako neutrál některou z pronačních bot, může se vám stát, že se vám pod klenbou budou tvořit nepříjemné otlaky, nebo puchýře. V extrémních případech může dojít k přetížení vazů kolem kotníku. V opačném případě, tedy vezme-li pronátor na nohu neutrální boty, může být taková bota nepříjemně nestabilní s nedostatečnou oporou pro vaše chodidla.

Neutrální ani pronační boty žádným způsobem neovlivňují tvar vaší klenby a nedají se zaměňovat se speciálními ortopedickými vložkami, které jsou na tento účel speciálně navržené.

Příklady modelů s podporou prodace: Brooks Ravenna , Asics Gel Kayano 22, Adidas Sequence Boost

brooks_ravenna_7-(1).jpg   ASICS_GEL_KAYANO_22.jpg    adidas_sequence_boost_8W.jpg

Zcela na závěr se ještě můžeme ohlédnout do historie, kam až sahá celá výše popsaná problematika. Jako první přišla s technologií kontroly nadměrné pronace americká značka Brooks, a to již koncem 70 let minulého století. V průběhu 80 let ji pak začaly následovat v podstatě všechny přední značky v oboru v čele s Nike, Adidas a Asics. Dnes jsou pronační modely zcela samozřejmou součástí kolekcí v podstatě všech „běžeckých“ značek.