Průvodce sportovní výživou

Běh | Cyklistika | Triatlon
Sportovní výživa je mnohými běžci velmi podceňována. Faktem ale je, že při intenzivní fyzické zátěži, nebo náročném tréninkovém období vám mohou výživové doplňky výrazným způsobem pomoci při zkrácení doby regenerace, nebo při dosažení lepších výsledků při závodech.
 
Značek, které sportovní výživu nabízí, je dnes celá řada, ale mezi sebou se mohou výrazným způsobem lišit ve kvalitě svých výrobků. Mezi kvalitní a prověřené výrobce patří například americká značka GU, německý Inkospor, nebo italská klasika Enervit a právě na Enervitu si popíšeme, jak a kdy jednotlivé výživové doplňky používat.
 
Pokud si projdete kompletní produktovou řadu (nejen) od Enervitu, mohla by se vám až zatočit hlava z celkového množství nabízených produktů. Na následujících řádcích se pokusíme sportovní výživu rozdělit do několika kategorií podle toho, kdy jednotlivé doplňky používat a také podle efektu, který se od nich očekává.

Základní a nejjednodušší rozdělení je podle toho, zda budete výživu používat před tréninkem (pro předzásobení svalů energií a pro celkovou přípravu organismu na očekávaný sportovní výkon), během tréninku (pro okamžité a rychlé doplnění energie, nebo pro doplnění tekutin), nebo po tréninku (pro urychlení regenerace a obnovu svalových vláken).
 
Ve všech třech případech (před, během a po fyzickém výkonu) vždy volíme rozdílné produkty, abychom byli schopní naplno využívat jejich potenciál.
 
Před samotným závodem, nebo tréninkem je potřeba tělo řádně naladit na očekávanou zátěž. K tomuto účelu můžete využít například unikátní nápoj Carbo Flow, který obsahuje vysoké procento kakaa bohatého na látku flavanol, která udržuje vysokou pružnost cév a následně fyziologický průtok krve. To vše vede k rychlejšímu přísunu kyslíku do svalů a tím i k efektivnějšímu sportovnímu výkonu. Carbo Flow je pro dosažení nejlepších výsledků potřeba používat několik týdnů před plánovaným závodem.
 
Další z produktů, který je dobré využívat dlouhodobě je magnesium. To jednoduše rozpustíte ve 2dcl vody, které vypijete každý den a tím zajistíte předzásobení těla tímto důležitým minerálem. Magnesium má zásadní vliv na látkovou výměnu ve svalech a ve sportu se využívá zejména jako ochrana proti křečím.
 
Těsně před výkonem už je pozdě na ladění organismu a doplňování většího množství minerálů, ale co je naopak v tento okamžik nejdůležitější, je předzásobení svalů rychlou energií. K tomu slouží gelová tyčinka Pre sport, která má na rozdíl od klasických gelů výrazně nižší glykemický index. Pre sport je navržený tak, aby uvolňoval energii do svalů v delším časovém horizontu a zároveň zbytečně nezatížil váš žaludek. „Prečko“ snězte ideálně 60-45 minut před startem, aby se stihlo dostatečně vstřebat a zároveň poskytlo dostatek energie pro první hodinu tréninku.
 
Zatímco před výkonem je žádoucí spíše pomalejší vstřebávání a pozvolné zásobování těla dodávanými látkami je během zátěže naopak maximální priorita soustředěna na okamžité dodání energie do svalů.
 
Pro tento účel se nejčastěji používají energetické gely, které se díky své polotekuté konzistenci velmi rychle vstřebávají (cca 10 minut). Výhodou je i složení z různých druhů sacharidů, které se na rozdíl od obyčejného hroznového cukru vstřebávají postupně a zajišťují tak plynulý přísun energie na 45 až 75 minut.

Energetické gely je dobré jíst po jednom kuse každou hodinu zátěže. Pokud se chystáte na závod, který je svou dobou trvání kratší, můžete využít gel tak, že ho sníte cca 15 minut před startem.
 
Energetické gely se mezi sebou liší zejména přítomností, nebo naopak absencí kofeinu, ale kromě klasických gelů je nabídce i takzvaný koncentrát. Ten je ve větším balení, jeho konzistence je výrazně řidší a jedná se o velmi efektivní nakopávač, který vás doslova nabije energií na 30-40 minut. Díky kratšímu účinku se koncentráty nejvíce hodí pro krátké závody (5-10 kilometrů), nebo pro finální fáze (35. Kilometr na maratonu apod.). Dejte si pozor na to, že pokud si koncentrát vezmete a po tři čtvrtě hodině budete stále na trati, je potřeba dostat do sebe další cukry, aby nedošlo k propadu cukru v krvi a souvisejícímu propadu ve výkonnosti (jinými slovy vám jednoduše “dojde”).
 
Kromě gelů jsou mezi běžci i cyklisty velmi oblíbené tabletky GT sport, které se nerozpouští ve vodě, ale rozkoušou v ústech. GT obsahuje dostatečné množství energie, aby vás lehce nakoplo a nechybí ani minerály oddalující příchod křečí.
 
Na kole, nebo při dlouhých bězích (řádově několik hodin pohybu) je možné, že váš žaludek zatouží po něčem pevnějším, než je polotekutý gel. V tu chvíli přichází na řadu energetické tyčinky Sport Competition 30+30, které jsou prakticky zabalené do dvou malých půlporcí (abyste nemuseli nosit po kapsách polovinu rozbalené sladké tyčinky). Tyto energetické tyčinky sice dodávají energii o poznání pomaleji, než gel, ale díky vyššímu obsahu bílkovin vás dokáží mnohem lépe zasytit (bílkovin zde není tolik, aby to mělo představovat trávicí potíže).

 
Poslední kategorie výživových doplňků se využívá po tréninku a ve všech případech se jedná o produkty starající se o rychlejší a efektivnější regeneraci.
 
Nejoblíbenější regenerační pomocník je nápoj R2 obsahující nejen množství minerálů a vitamínů, ale zejména vyšší podíl bílkovin a větvených amynokyselin (BCAA), které dohromady zajišťují rychlejší obnovu a ochranu poškozených svalových vláken. R2 je svým složením vyladěný pro použití po déle trvající fyzické zátěži, ale zoufat nemusíte, ani pokud hledáte něco, co by vám pomohlo dát se rychleji dohromady po tréninku, který bude krátký, ale o to intenzivnějších. V takovém případě sáhněte po regenereru R1, který obsahuje stejné látky jako R2, ale jejich poměr a celkové množství odpovídá právě použití po krátkém intenzivním výkonu.
 
BCAA, které jsou klíčovou složkou obou těchto nápojů, můžete brát i samostatně ve formě tablet. Ty se používají před i po samotném tréninku a jejich hlavním účelem je ochrana svalových vláken.