Recenze Nike LunarGlide 8

Běh
Americkou kultovní značku Nike není třeba dlouze představovat. Její počátky se datují do roku 1964 a u samotného zrodu nestál nikdo jiný, než legendární atletický trenér Bill Bowerman a už tehdy patřily běžecké Nike mezi to nejlepší, v čem se dalo běhat. Málokdo ale ví, že Nike i v současnosti patří mezi značky, které udávají směr technologického vývoje a stanovují nové trendy.
 
Udržet si toto výsadní postavení přitom není nic snadného. Počet výrobců běžeckého vybavení se výrazně zvýšil a kromě zavedených značek jsou tu i progresivní nováčci, kteří se nebojí experimentovat a přicházet se zcela novými postupy a materiály.
 
Nike však rok od roku potvrzuje, že nepatří mezi běžeckou elitu omylem. Důkazem je i aktuální podzimní kolekce, která v sobě skrývá poklad v podobě oblíbené silniční objemovky Nike LunarGlide 8.

LunarGlide je běžecká bota, která už se vyrábí několik let, ale v aktuální podobě se dostala opět o úroveň výš. Ve srovnání se svými předchůdci je lehčí, měkčí a celkově pohodlnější. Na svědomí to má zejména přisvojení zbrusu nových technologií, které jsme mohli poprvé vidět u modelu LunarEpic, který pro inženýry Nike sloužil jako pomyslný pokusný králík, na kterém si vyzkoušeli tyto novinky v praxi.
 
Mezi nejzajímavější novinky patří bezesporu podrážka, která postrádá tradiční gumovou vrstvu a místo toho zde nalezneme pět pěnových polštářů s laserem vyřezávanými rýhami. Díky tomu se podařilo ušetřit značnou část hmotnosti (guma patří mezi nejtěžší materiály, které se u běžeckých bot používají) a tato konstrukce podrážky pozitivně podepisuje také na měkčím došlapu - strukturované polštáře totiž dokáží ztlumit náraz plynuleji, než podrážka z jednoho kusu materiálu.
 
Měkký došlap ještě umocňují vodorovné zářezy na vnější straně tlumicí vrstvy, které se při každém došlapu natvarují přesně podle toho, na kterou část boty zrovna kladete největší tlak. Chybět nesmí ani klasická pěna Lunarlon, která sama o sobě disponuje velmi zajímavým poměrem hmotnost / tlumení.

Kromě podrážky a tlumicí vrstvy se budeme věnovat i svršku. Ten je bezešvý a jeho větší část tvoří pro Nike unikátní pletený materiál Flyknit. Tato pletenina je znovu výrazně lehčí, než většina konkurenčních alternativ a díky své poddajnosti sedí boty na noze podobně, jako kdybyste si navlékli ponožku. Části, které nejsou vyloženě pletené, tvoří strukturovaná síťovina, která lépe stabilizuje chodidlo a je stabilnější.
 
O zvýšenou stabilitu se starají i boční pásky Flywire z kevlarem vyztužených vláken. Do těchto pásků jsou uchyceny tkaničky a celá konstrukce tak umožňuje stáhnout pevně botu kolem nártu a vytvořit doslova klec, která zajistí potřebnou stabilitu.
 
Model LunarGlide patří mezi stabilní běžecké boty s kontrolou pronace a tak je stabilní podpora ve svršku ještě doplněna pevnějším tlumicím materiálem na vnitřní straně mezipodešve, který navede váš krok potřebným směrem.
 
Ve výsledku je Nike LunarGlide 8 progresivní běžecká bota s množstvím nových technologií, které jinde nezahlédnete. Mezi její největší přednosti patří až nečekaně nízká hmotnost a pocit, že nemáte na noze obutou celou botu, ale pouze ponožku. Díky vysokému komfortu se tyto boty výborně hodí všem rekreačním sportovcům, pro které je pohodlí parametr číslo jedna, ale LunarGlide uspokojí i zkušenější běžce hledající botu, která obstojí i při dynamickém rychlostním tréninku.