Závěr triatlonové sezóny - které závody byste si neměli nechat ujít

Triatlon
Triatlonová sezóna v našich krajích je překvapivě krátká. Zatímco během prázdnin se koná každý měsíc na čtyřicet závodů o různých distancích, po hranici „chladna z rána“ jejich počet klesá na polovinu, s prvními podzimními paprsky sezóna vyhasíná a ustupuje duatlonům. Co ještě můžete v této sezóně zkusit, případně kde si po nezdarech ještě můžete spravit chuť a stanout na bedně?

Srpen, triatlon dupem

13.8. Kytlický minitriatlon (0,5 – 22 – 7) je krátký terénní triatlon v krásném prostředí Lužických hor. Závod má téměř třicetiletou tradici a je součástí seriálu Lužický horal. Depo i zázemí se nachází na lesním koupališti a členitá trasa na MTB i běh po lesních a polních cestách závodníky dokonale prověří!

14.8. Palava Race 70.3 slibuje plavání ve vodní nádrži Nové Mlýny, cyklistiku přes malebné Pálavské kopce a běh dolnověstonickými vinicemi, takže do cíle dokráčíte s chutí na víno na jazyku. Jedná se o jeden  z větších a zavedených triatlonů, kde si borci zazávodí a hobíci okusí tu pravou atmosféru v nádherné přírodě. Depo i zázemí je v kempu Pavlov, a pokud si na celou půlku Ironmana netroufáte, vezměte dva kamarády a utvořte štafetu.  

20.8. Triatlon Fojtka (0,6 – 20 – 6) je další krátký pouťáček v Libereckém kraji, na kterém si můžete bez obav z vyšvihaných vlčáků vyzkoušet svůj první triatlon.

21.8. Ironman Copanhagen je jedním ze závodů světové série a koná se přímo v historickém centru Kodaně. Poplavete v laguně Amager Beach park, na kole si projedete ufoukanou rovinatou oblast s farmami a políčky na sever od města a běžeckou část půjdete coby „sightseeing tour“ okolo zámků a krásného městského přístavu. Startovka už je plná, ale pokud na své účasti trváte, stále jsou volná čísla přes charitativní organizace.

27.8. Pilman Triatlon (1,9 – 93 – 21,1) se koná ve Žďáru nad Sázavou. Plavání v Pilské nádrži a silniční cyklistiku v okruzích slibuje tento zavedený větší závod, stejně jako soutěž štafet pro ty, kteří si zatím netroufají na celou distanci. 

27.8. Ironman 70.3 World Championship Zell am See - Kaprun je jednou z největších triatlonových akcí v Evropě v nádherné krajině kolem zellského jezera, přímo pod ledovcem Kitzsteinhorn. V minulém roce se tohoto jedinečného závodu zúčastnilo více než 5 000 závodníků z celého světa za podpory 70 000 diváků...

 

Září, vítězství v tváři

2.-4.9. Gigathlon je jedinečný tím, že spojuje triatlon s inline bruslením a v jednom závodě tu sednete na  bike i silničku. Tento dvoudenní vytrvalostní závod se koná na Lipně a v jeho krásném okolí a délky a náročnost jeho tratí uspokojí i opravdu trénované borce. V sobotu za svítání pojedete 22 km na bruslích, pak vás čeká 83 km se slušným převýšením na silničce. Následuje 2,9 km plavání v přehradě, 51 km na horském kole a celou štrapáci ukončíte 23 km dlouhým během, kde se mimo jiné podíváte na Stezku v korunách stromů. A to ještě není konec – v neděli půjdete tytéž disciplíny ještě jednou, byť na kratších trasách. Pokud si chcete dát pořádně do těla, rozhodně jděte sem. A pokud máte kamarády a méně sil, vytvořte štafetu!

4.9. Auto Enge Triatlon Hrádek nad Nisou je terénní triatlon o lidských distancích (0,5 – 20 – 5). Závod je určený pro celou rodinu, protože vedle hlavní soutěže jsou vypsány i dětské závody a kategorie „na zkoušku“ bez plavání. V ceně startovného jsou plavecké brýle!

11.9. DoksyRace 70.3 se každoročně koná na hlavní pláži v Doksech a vzhledem k tomu, že je součástí Českého poháru v triatlonu, jedná se o svátek, kde můžete na startu potkat mnoho zajímavých triatlonových jmen. Na půlironmanské distanci obeplavete ostrůvek na Máchově jezeře, na kole se vydáte na tři okruhy mezi Doksy a Mimoní a pak poběžíte tři okruhy v pobřežním lesíku u pláže. Také tento závod zahrnuje i soutěž štafet pro ty, na které je 1/2IM ještě moc dlouhý. Den předem, 10.9., se na stejném místě koná vyhlášený Mácháčský pohodář (0,5 – 15 – 5), takže s sebou nezapomeňte vzít kamarády, rodinné příslušníky a MTB!

18.9. Ironman 70.3 Pula může být zajímavé ozvláštnění vaší tradiční rodinné dovolené v Chorvatsku. Poloviční Ironman se plave v moři, které je vítanou změnou po zahnědlých bažinatých českých řekách a rybnících, a celý závod ukončíte v místní římské aréně, kde si můžete připadat jako vítězný gladiátor. Startovka je ještě otevřená, řízky a paštiky samozřejmě s sebou!


Barbora Topinková pro TRIEXPERT