Životnost - kolik toho vydrží běžecké boty

Běh

JAKÁ JE ŽIVOTNOST BĚŽECKÝCH BOT? PŘÍPADNĚ UDÁVAJÍ RŮZNÍ VÝROBCI ROZDÍLNÉ ÚDAJE (VYDRŽÍ NĚKTERÁ ZNAČKA VÝRAZNĚ DÉLE)?

Životnost běžeckých bot je velmi proměnlivá a závisí vždy na velkém množství faktorů. Prvním z nich je typ běžecké obuvi. Lehké závodní boty díky své lehké konstrukci vydrží výrazně méně než robustnější boty tempové a ty zase výrazně méně, než objemovky navržené na dlouhodobé polykání kilometrů. Dalším faktorem je váha běžce, jeho technika a povrch, po kterém běhá. U Objemových bot (nejčastější varianta běžecké obuvi) se většinou udává hodnota +/-1000km jako hranice, kterou by boty měly vydržet a za kterou už začnou výrazně ztrácet se funkční vlastnosti.

Nedá se říct, že by některá značka výrazně dominovala, co se výdrže týče, ale gelové boty obecně vydrží za cenu vyšší váhy o něco víc, než lehčí pěnové varianty.

JE ROZDÍL MEZI ŽIVOTNOSTÍ JEDNOTLIVÝCH ČÁSTÍ BĚŽECKÝCH BOT (SVRŠEK, PODEŠEV, TLUMÍCÍ VRSTVA ATD.) A CO NA NI MÁ VLIV (POČASÍ, STYL BĚHU, PÉČE ATD.)?

Běžecká bota může dosloužit dvěma různými způsoby. Prvním z nich je vyšlapání tlumicí vrstvy. Bota je pak tvrdá a veškeré nárazy jdou při dopadu přes patu přímo do kloubů. Druhým je poškození svršku boty. Výrobci se snaží zkonstruovat botu tak, aby výdrž svršku a tlumení šla ruku v ruce, ale ne vždy se to podaří. V takovém případě obvykle jako první doslouží svršek boty, kde může hrát roli i ne úplně optimální tvar chodidla (velká šířka příčné klenby, ostruhy, vbočený palec).