Moje první bota

Běžecká bota

Začínáš s běháním a pro své první pokusy používáš obyčejné tenisky, sálovky, nebo jiné boty, které se Ti válí doma v botníku?
Pak by tě mělo zajímat, že správná bota je základní kámen běžecké výbavy, který ti umožní běhat pohodlněji a s nižším rizikem vzniku nepříjemností jako je bolest chodidel, holení, kolen, nebo zad. Puchýře, otlaky či nepříjemná bolest totiž určitě není něco, co k běhu neodmyslitelně patří. Kvalitní běžecká bota dokáže vyřešit celou řadu problémů a tobě pomůže si běh užívat naplno bez ohledu na to, jestli se řadíš mezi ambiciózní závodníky, nebo běháš pouze pro radost z pohybu.

Správný výběr boty

V TRIEXPERTu se specializujeme na správný výběr boty a s pomocí mnohaletých zkušeností a běžecké diagnostiky Ti dokážeme doporučit model, který bude naprosto přesně odpovídat tvým potřebám, postavení nohou i tvaru chodidla.
Každý máme jedinečnou stavbu chodidla a vlastní techniku běhu (došlap a odraz), proto je pro výběr správné běžecké boty dobré absolvovat běžeckou diagnostiku a usnadnit tak výběr obuvi.

Co ovlivní výběr? vol.I.

Při výběru běžecké boty klademe důraz na několik věcí, které dohromady utváří dojem boty, o které ani nebudeš vědět, že jí máš na noze. V prvé řadě jde o to zjistit, po jakém povrchu běháš. Na základě zodpovězení této otázky budeme vybírat buď z bot určených na silnici, nebo do terénu. Obě tyto kategorie bot se od sebe výrazně liší a každá se hodí do jiného prostředí. Ale neboj, existují i univerzální boty, jež se výborně se hodí pro běhání po kombinovaných površích.

Co ovlivní výběr? vol.II

Kromě terénu nás bude zajímat i styl tvého běhání. Preferuješ závody a ostré tempo? Nebo nejraději běháš na pohodu a za výsledky se nehodíš? Důležitou roli hraje i celkový počet naběhaných kilometrů a odpověď na tyto otázky nám ujasní, jestli sáhnout po ultra lehké závodce, nebo raději po pohodlně vytlumených tréninkových botách.

Běžecká diagnostika tvého došlapu

Nyní se dostáváme k běžecké diagnostice. Ta nám v prvním kroku - krátké proběhnutí naboso na běžeckém pásu - prozradí, jak stabilní, nebo nestabilní jsou tvá chodidla při dopadu a jestli volit boty neutrální, nebo s pronační podporou. Cizích pojmů se nemusíš bát, všechno ti vysvětlíme a názorně ukážeme.
Druhý krok diagnostiky sestává ze stoje na tlakové desce. Tady jsme schopní snadno a rychle zjistit v jakém stavu jsou tvá chodidla. Ploché nohy, nebo zatuhlé vysoké klenby totiž dokáží běh velmi znepříjemnit, ale není to nic, s čím by si neporadily speciální ortopedické vložky, které se do většiny běžeckých bot dají umístit.

Co je ještě důležité

Na samotný závěr přichází na řadu správná velikost a šířka. Většina začínajících běžců běhá v těsných botách, což má za následek nepříjemné otlaky, puchýře, černé nehty nebo bolest v příčné klenbě (která u dámských chodidel může přejít až ve vbočené palce).
Aby k žádné z těchto nepříjemností nedocházelo, je potřeba zapomenout na čísla a boty volit s lehkou rezervou do délky i do šířky.
Celý proces výběru zní možná až příliš komplikovaně, ale věř nám, že to není žádná věda. Ve výsledku stejně nejvíce záleží na tvých dojmech a pocitech z jednotlivých bot a rozhodně se nemusíš bát, že by ti někdo za každou cenu nutil boty, ve kterých se nebudeš cítit dobře. Tvoje pohodlí je pro nás to nejdůležitější a při výběru hraje hlavní a nepostradatelnou roli.