Posted on Napsat komentář

Snažím se zákazníkům poradit, aby nic neuspěchali, říká Ondra Stelzer

Od první třídy se, Ondra, věnoval atletice, kde získal dvě juniorská stříbra z Mistrovstí republiky. Po působení v roli maséra v pražské Dukle posílil v roce 2016 pracovní tým TRIEXPERTu. Díky své flexibilitě si ochutnal, jak to chodí ve všech pražských speciálních běžeckých prodejnách, ale jeho domovskou zůstává prodejna na Floře.

Působíš na pražské běžecké speciálce na Floře. Kdy a jak jsi začal spolupracovat s TRIEXPERTem?
Nastoupil jsem v lednu 2016, takže je to téměř přesně dva roky. K této práci jsem se dostal přes inzerát. Po působení v roli maséra v pražské Dukle jsem chvíli pracoval sám na sebe, a pak se rozhodl pro tuto změnu.

Jaké pro tebe byly začátky?
Sice jsem předtím nikdy v obchodě nepracoval, ale za to jsem se hodně dlouho pohyboval ve světě atletiky, ať už na výkonnostní úrovni, tak v roli maséra. To mi pomohlo se do problematiky této práce rychle dostat. Navíc jsme si skvěle sedli s vedoucím prodejny Vláďou Šáfrem, což pro mě bylo hodně důležité.

Setkali jsme se v prodejně na Floře a nyní sedíme v prostorách prodejny v Holešovicích, kde aktuálně působíš. Jak vnímáš tyto přesuny?
Je to zajímavé a připadám si jako takový cestovatel. Kvůli změnám v personálním složení pracovního týmu jsem nějaký čas zaskakoval i na smíchovské prodejně TRIEXPERT, potom jsem byl chvíli na Floře a letos tady v Holešovicích. Chvíli mi trvá, než si na specifika prostředí dané prodejny zvyknu, ale je to v pohodě.

S čím nejčastěji přicházejí zákazníci?
Naprostou většinu našich zákazníků tvoří tzv. hobby běžci, kteří kromě vhodného výběru bot, spojeného s diagnostikou, řeší i mnoho otázek kolem tréninku, výživy a dalších věcí. Snažím se jim poradit, aby se nepokoušeli cokoliv uspěchat, protože se často stane, že mohou být po měsíci neadekvátní intenzity úplně vyřízení. Hlavně jim předat zkušenosti, aby je běh bavil.

Po těchto rozhovorech může vzniknout vztah, který přetrvá i potom, co zákazník zaklapne dveře prodejny. Vrací se k vám?
Není to tak časté, ale děje se to. Lidé k nám přijíždějí z různých koutů republiky, takže to není tak jednoduché. Ale zmínil bych třeba jednoho běžce z Jiřetína pod Jedlovou, který nás velmi rád navštěvuje, a třeba hodinu si povídáme.

Říkal jsi, že ses věnoval atletice na závodní úrovni. Jakým disciplínám a s jakými úspěchy?
Atletiku jsem začal dělat v sedmi letech, studoval jsem sportovní školu v Liberci a pak i sportovní gymnázium v Jablonci nad Nisou. Nejvíc si cením dvou stříbrných medailí z atletického MČR ze štafet na čtvrtce. Mojí dominantou byly překážkové běhy a skok do dálky.

Jak ses pak dostal do Prahy?
Začal jsem studovat na FTVS, kterou jsem bohužel nedokončil. Potom jsem působil v roli maséra pro reprezantanty na Pražské Dukle, kde se připravovali třeba Šebrle, Mužík, Tesařík, Poděbradský a mnoho dalších.

Jak a proč jsi skončil s vrcholovým sportem?
S nástupem na vysokou školu se mi moc nedařilo kloubit trénink a práci. Navíc jsem musel často trénovat individuálně a pro mě je skupinový trénink hodně důležitý. Přišlo i vleklé zranění kolene,  návrat do formy by byl hodně složitý, což byla taková poslední kapka k mému rozhodnutí skončit.

Jsi ženatý a máš dva syny (7 a 9 let). Předáváš jim své zkušenosti a vedeš je ke sportu?
Oba dva chodí na sportovní základní školu, hrají florbal a chodí na atletiku. Nedávno byli na horách a učili se lyžovat. Určitě se budu snažit jim ukázat, že sport je důležitý.

Mnoho tvých kolegů často a rádo závodí. Jak to máš ty? Jaký je tvůj vztah k běhání?
Velice pozitivní. Bez toho bych práci v TRIEXPERTu mohl dělat s velkým sebezapřením. Třikrát v týdnu chodím běhat, nejčastěji u nás v hodkovičském lesoparku nebo na branické stezce. Během roku se na mnoho závodů nedostanu, prioritu má rodina. Ale v létě si dám pár terénních triatlonů blízko chalupy v západních Čechách. S Vláďou Šáfrem absolvujeme Velkou kunratickou, kde bych chtěl letos překonat své osobní maximum.

Jak vnímáš pracovní TRIEXPERT tým?
Myslím, že máme dobré vztahy a cítím se zde dobře. Především si hodně cením spolupráce s Vláďou, ale to už jsem zmiňoval. Baví mě občas s kolegy zajít do hospody, což skvěle organizuje Mára Zemek z triatlonové speciální prodejny.