Podzimní cyklotrénink začínajícího triatlonisty

Cyklistika | Triatlon
Triatlonista v zimě nespí jako medvěd brtník. Pracuje v bazénu na plavecké technice a nabírá objemy při běhu, na plískanice a pošmourno přitom nehledí. Cyklotréninku ale takové podmínky vadí - jak přes podzim a zimu natrénovat na třetí disciplínu?

Někdo začne s novým školním rokem chodit do výtvarky, vy jste se rozhodli, že začnete s triatlonem. Gratulujeme k zásadnímu životnímu rozhodnutí! Protože s přicházejícím podzimem závodní sezóna rychle končí, můžete si v rámci tréninku užít nějaký duatlon a poslední paprsky slunce využít k cyklistickým výletům, na kterých najezdíte alespoň nějaké objemy a objevíte trasy, na kterých budete v příštím roce trénovat kopce nebo intervaly na rovinkách. Protože ale slunce zapadá čím dál dříve a na kolena vystrčená z kola bojovně vpřed táhne ze strnišť čím dál víc, je třeba cyklistický trénink přizpůsobit podnebním podmínkám mírného středoevropského pásu. Abyste se bez zranění a se stejným nadšením pro věc dožili jara, dejte na tyto rady: 

Vykašlete se na cyklistiku

Ano, to myslíme smrtelně vážně. Pravověrní cyklisté sice najíždějí své kilometry, i když je venku pod nulou, takže je po příjezdu domů musí ostatní členové domácnosti osekávat z řídítek pomocí fénu a dláta, ale pokud teprve začínáte, je nesmysl riskovat nachlazení, zranění nebo pád. Podzimní plískanicí zasažené silnice kloužou, není na nich dostatečně vidět ani vás, ani projíždějící piráty silnic, a čtrnáctidenní tréninkový výpadek kvůli dvouhodinovému švihu se nikomu nevyplatí.

Klidně využijte prosincovou oblevu, kdy je slunečno a deset nad nulou, ale jinak své kolo jen občas podrbejte po řídítkách a dejte mu volno. Paradoxně není vhodné ani zařazovat spinningové lekce, kde se většinou jezdí intervaly do kopce o vysokých tepech a to na kole, které se nedá pořádně nastavit, takže kýžený efekt na výkonnosti není velký. Pokud nemůžete bez kola být a na korunu nehledíte, raději investujte do válců nebo cyklotrenažéru, kde můžete ve virtuální realitě drandit na trasách Tour de France a ještě si ten závod online rozdat s kamarády.    

Začněte s kondiční přípravou

Začínající triatleti buď už nějaký sport dělají, nebo jdou do tréninku z ničeho. Pokud jste ten druhý případ, vězte, že byste od sebe neměli ihned očekávat vrcholné výkony na všech frontách. Na své tělo tlačte pomalu, progres má být postupný a rozbít se přes zimu není pro start do nové sezóny zrovna ideální. Možná se vám to bude zdát divné, ale tělo na běh, plavání i cyklistiku nejlépe připravíte v tělocvičně a to poctivou kondiční přípravou. Zpevněte svoje svaly a střed těla, naberte silovou vytrvalost na kruhovém tréninku. Zajděte na lekce jógy nebo pilates, které vás naučí pracovat s tělem a vnímat jej v každém pohybu, což se vám například při nácviku kraulové techniky bude náramně hodit. Specifická triatlonová příprava vás bude doslova huntovat od začátku jara až do konce sezóny, takže na sebe ze začátku netlačte a pořádně se na tu zátěž připravte.   

Stlačte váhu dolů

Při běhu i cyklistice poznáte každé kilo navíc, takže pokud patříte mezi somatotypy vyznačující se (prozatím) soudečkovitým habitusem a na kole (prozatím) sami sebe nakopáváte do břicha, využijte dlouhý podzim a zimu jako ideální čas na shození přebytečné tukové zátěže. Zajímejte se o výživu, upravte jídelníček, věnujte se cvičení a ledničku polepte těmi nejméně lichotivými fotografiemi své postavy, které ve foťáku najdete. Pokud to nepomůže, alespoň se nešťastně zamilujte (je experimentálně prokázáno, že duševní trápení pomáhá většině lidí snížit váhu až o několik kilogramů). Na šťastnou lásku dodávající energii do tréninku bude čas na jaře ;-)    

Užijte si pohybovou pestrost

Triatlonový trénink je sám o sobě poměrně pestrý, ale pokud se celou sezónu věnujete třem disciplínám, uvítáte, když k nim za dlouhých zimních večerů přidáte nějakou změnu. Pro trénink vytrvalosti jsou ideální běžky, totéž společně s vyčištěním hlavy zažijete na skialpových túrách. Dejte si fotbálek s kamarády, zajděte posílit ruce a ramena na boulder. Zimní období, včetně povinných pohybových prázdnin, má vašemu tělu i duši ulevit od drilu, kterým triatlonový trénink je, a rozvinout vaše pohybové schopnosti v dalších směrech. Tak toho využijte!
Barbora Topinková pro TRIEXPERT