Posted on

Výživa na závod

Jak se připravit na běžecký závod z pohledu výživy?

Pokud míříte na závod, určitě už máte něco naběháno. Stejně důležitá jako trénink je ale i správná výživa, která má významný podíl na vašem výkonu. Ovlivňuje totiž, jak se budete cítit na startu, na trati i bezprostředně po doběhu nebo druhý den v práci. Poradíme, na co myslet a co je základ pro ten nejlepší výkon a pocit v závodě.

1) Správná výživa vás dokáže dokonale připravit na závod.

Třeba tím, že vyřeší palčivý problém, co jíst před startem – abyste se cítili sytí a měli energii na závod, ale zároveň vás netrápil pocit těžkosti a nezatížili jste svou trávicí soustavu. To všechno dokáže zajistit Enervit PRE Sport – snadno vstřebatelné sacharidové želé (neobsahuje tuky ani bílkoviny) s nízkým glykemickým indexem (nerozhází hladinu krevního cukru), které aktivuje správné energetické systémy a mimo jiné i zvýší využití tuků jako zdroje energie.

Rozhodně zapomeňte v době 2 hodin před startem na cokoli sladkého – ať už jídlo nebo pití. Potraviny s vysokým glykemickým indexem by vyvolaly v organizmu poplach kvůli skokovému navýšení cukru v krvi. Navíc byste tím významně omezili možnost čerpat energii pro váš výkon z tuku, který je samozřejmě důležitý.

2) Správná výživa vám dodá energii na trati.

Každý běžec čerpá energii kromě tuků i ze sacharidů. Těch ale máme v těle jen omezené množství (glykogen ve svalech a játrech), a tak je třeba s nimi šetřit. Jako nejvhodnější způsob se jeví průběžné dodávání energie prostřednictvím kvalitní sportovní výživy, která nabízí bezproblémovou vstřebatelnost a maximální využitelnost. Nezatížíte tak organizmus a dodáte mu jen to, co při běhu skutečně potřebuje.

Externí přísun energie je skutečně klíčový a v případě delších běhů naprosto nezbytný. Energii můžete tělu dodat prostřednictvím energetických tablet, gelů, koncentrátů nebo tyčinek od Enervitu. Je do jisté míry na vás, jakou formu si vyberete. Na druhou stranu ale platí, že množství a rychlost uvolněné energie se liší v závislosti na složení a formě produktů – nejrychlejší energii poskytují Liquid Gely, nejpomaleji se uvolňuje z tyčinek. Pro průběžné doplňování energie se dobře hodí klasické Enervit Gely.

Na co byste rozhodně neměli zapomínat, to je iontový nápoj. Ten vám dodá jak energii ze sacharidů, tak vypocené tekutiny a minerální látky.

3) Se správnou výživou regeneraci skutečně pocítíte.

Proběhnete cílem – a co dál? Chcete fungovat. Věnovat se rodině, mít sílu na práci, energii na další sport. Proto je pro vás důležitá kvalitní regenerace. O tu se hlásí vyčerpaný organizmus, který při závodě trpěl. Potřebuje se dostat zpět do stavu, kdy je mu dobře – musí opravit poškozená svalová vlákna, doplnit ztracenou energii, vypocené minerální látky. Nabídněte mu regenerační nápoj Enervit R2 Sport do 30 minut po výkonu, který dodá energii ve formě sacharidů, aminokyseliny pro svalová vlákna, tekutiny i důležité vitaminy. Navíc ve formě nápoje, který je pro tělo rychle vstřebatelný. A v této fázi hrají roli minuty.

V otázce výživy se můžete spolehnout na Enervit – specialistu na výživu pro vytrvalce.

 

Posted on

S jakou výživou začít?

Co čekat od sportovní výživy a s čím začít?

Často se ptáte, s čím v oblasti sportovní výživy začít, abyste zbytečně neutráceli a zároveň pomohli svému běžeckému výkonu i dlouhodobému růstu výkonnosti. Nabízíme proto stručný přehled oblastí, které se vyplatí řešit a co je pro ně ve výživě klíčové. Včetně tipů, které doplňky sportovní výživy využít.

1) PŘED SPORTEM

Potřebujete tělo na výkon perfektně připravit, nastavit optimálně vnitřní systémy a především si nesmíte škodit. Být připraven na sportovní výkon znamená:

 • mít dostatek zásob v podobě glykogenu,
 • být správně hydratován,
 • mít stabilizované vnitřní prostředí.

Dostatek glykogenových zásob je poměrně dlouhodobá věc. Glykogen ze svalů ubyde vlivem sportovní aktivity a jeho doplňování je tedy vlastně procesem regenerace, o které mluvíme dále.

Být správně hydratován na sport je také záležitostí delšího času. Hydrataci bychom měli řešit neustále a dlouhodobě. Proto pijte průběžně, často a raději po menších doušcích. Což platí i během posledních dvou hodin před výkonem – kdy už se ale rozhodně vyvarujte pití čehokoli sladkého.

Nejčastější chybou v posledních dvou hodinách před sportem je totiž příjem sladkého – sušenky, sladké nápoje, čokoláda, energetické tyčinky a podobně. Z pohledu doplnění energie toto řešení na poslední chvíli nepřinese nic pozitivního, naopak vyvolá zvýšení hladiny krevního cukru (hyperglykémie), která zvýší inzulin v krvi a vyvolá následnou hypoglykémii. Tedy totální destabilizace vnitřního prostředí organizmu s negativním vlivem na sportovní výkon. Vy ale chcete dosáhnout přesně opačného efektu – a proto existuje tzv. předstartovní želé, třeba Enervit PRE Sport.

Co od něj očekávat při konzumaci v posledních 2 hodinách před sportem?

 • Díky nízkému glykemickému indexu nerozhází hladinu krevního cukru, tedy nevyvolá negativní důsledky hyperglykémie.
 • Zamezí hladu nebo pocitům hladu, běžným nepříjemným jevům před startem (kdy na jídlo už není úplně vhodná doba).
 • Nezatíží žaludek a je dobře vstřebatelné – díky absenci bílkovin, tuků a vlákniny.

Želé Enervit PRE Sport je tak jedním ze základních prvků výživy sportovce, protože řeší palčivou otázku, co jíst před sportem. Abyste měli energii, cítili se sytí, ale nebylo vám těžko.

2) BĚHEM SPORTU

Potřebujete dodávat tělu energii, tekutiny i vypocené minerální látky. Proto během výkonu běžci spoléhají na iontový nápoj a energii z dobře vstřebatelných sacharidů ve formě gelů, liquid gelů, tablet nebo tyčinek. Co od nich čekat?

 • Iontový nápoj doplňuje tekutiny, minerální látky (ionty) a dodává energii. Jde o základní výbavu pro váš sportovní výkon.
 • Energetické gely dodávají energii prostřednictvím sacharidů. Podle složení a hustoty se liší množství a rychlost přijaté energie. Zatímco klasické Enervit Gely obsahují rychle i postupně se uvolňující sacharidy pro průběžné doplňování energie, tekuté Enervit Liquid Gely nebo Isotonic Gely nabídnou velmi rychlou energii ve velkém množství. Hodí se tak třeba pro případ krize nebo do finiše závodu.
 • Energetické tablety dodávají energii i minerální látky. Pro někoho mohou být příjemnější alternativou ke gelům.

Iontový nápoj bychom tedy brali jako základ, protože řešit při sportu pitný režim je velmi důležité. Energetické gely, tablety nebo tyčinky jsou pak vhodné v případě déle trvajících výkonů pro doplnění energie, rychlé gely pak v případě krize či klíčové fáze závodu.

3) PO SPORTU

Teď si organizmus říká o vše, co během sportu ztratil. Potřebuje energii, aby doplnil glykogen, aminokyseliny, aby opravil porušená svalová vlákna, vitaminy a minerální látky pro všechny vnitřní pochody a jejich urychlení. Proto existují regenerační nápoje jako třeba Enervit Recovery Drink.

 Pokud regenerační nápoj vypijete v průběhu 30 minut po skončení sportu, uděláte pro svoji regeneraci to nejlepší. Využijete totiž otevřená okna do svalových buněk (tzv. anabolické okno), kterými tam můžete dostat mnoho ze ztracených živin.

Regenerační nápoj tak vlastně připraví organizmus na další trénink, protože odstartuje zaplňování glykogenových rezerv, které jsou pro sportovce důležité. Nastartuje také stabilizaci vnitřního prostředí organizmu a začne s opravováním poškozených svalových vláken.

Regenerační nápoj zkrátka podpoří vaši regeneraci a právě v době regenerace roste vaše výkonnost. Proto bychom regenerační nápoj doporučili po každém těžším tréninku.

Posted on

Novinky od TRIGGER POINT

Co jsou vlastně “trigger points” neboli spoušťové body? Jsou nejrozšířenějšími funkčními změnami u bolestivých poruch, které mohou být i vlastním zdrojem bolesti. Jedná se o zatuhlé body (uzlíky), vyznačující se zvýšeným napětím a bolestivostí. Jakmile dojde ke ztuhnutí svaloviny a vytvoření spouštových bodů, příslušný sval se stáhne. Na dotek se jeví tvrdý a kompaktní. Ztrácí elasticitu a poddajnost. Zůstane – li stažený, postupem času může dojít ke zhoršení jeho prokrvení, což vede k přeměně části vláken na vazivo a ke ztrátě pružnosti. Jak spouštové body vznikají ? Všechno většinou začíná mechanickým poškozením nebo přetížením. Nejohroženější skupinou jsou aktivní lidé ve věku mezi třiceti a padesáti lety. Přitom zdaleka nemusí podat vrcholový sportovní výkon, aby se to stalo. Každý z nás si může poškodit sval i nečekaným dopadem při běžném skoku, spaním v nesprávné poloze nebo nevhodným počítačovým nastavením.

TRIGGER POINT pomůcky dokáží bolest svalů a bolesti v souvisejících oblastech  zmírnit. Navíc pomáhají obnovit elasticitu ve svalech a svalový rozsah. Pokračování textu Novinky od TRIGGER POINT

Posted on

Jak vybrat trailové boty?

Jak vybrat trailové boty?

Vybírání bot do terénu se od výběru těch silničních v mnohém liší. Již na první pohled je poznáme podle výraznějšího gripu na podešvi, svršek je z pevnějších materiálů a v mnoha případech nedisponují takovou mírou tlumení. Pokud tedy raději než na asfaltu sbíráte kilometry v terénu, je načase pořídit boty k tomu určené.

Pokračování textu Jak vybrat trailové boty?

Posted on

Sedmero základní kontroly a péče o kolo

Přivezli jste si domů nového jednostopého miláčka a nemáte naprosto tušení, jak se o něj starat ? Tak vám alespoň základními radami posloužíme. Pokud jste zkušeným cyklistou, co si na kole udělá všechno sám, tak se nejspíš nic nového nedozvíte. Pokud jste však čerstvým majitelem nového kola a nemáte moc zkušeností,  včasný a pravidelný servis vám ušetří nepříjemná překvapení a zbytečné výdaje.

Pokračování textu Sedmero základní kontroly a péče o kolo

Posted on

Pitný režim u dlouhých běhů

Každý z nás ví, že pitný režim je důležitý, ale ne každý ví, jak se nachystat na delší než hodinový běh, jak si namíchat hypotonický nápoj a proč je důležitý i recovery nápoj po běhu – to Vám poví naše kolegyně a zkušená ultraběžkyně Barbora Cichá, která byla druhá na Mistrovství Evropy v UltraSkymaratonu 2019.

Abyste se dobře vybavili na dlouhý běh, podívejte se na pásy s láhvemi, batohy s láhvemi, iontové nápoje a regenerační nápoje.

 

 

Posted on

Náš servis je součástí sítě asistenčních služeb pro jízdní kola CykloMobilita24

Stali jsme se partnery asistenční služby CykloMobilita24, u které si můžete pojistit nečekané situace na kole. Fandíme jejich nápadu a plánu, pojistit si situace, kdy se kolo porouchá a potřebujete dopravit sebe a kolo do místa bydliště, do ubytování a nebo rovnou do servisu. Cyklomobilita24 funguje na území České Republiky a pokud se Vám stane porucha v Praze a okolí do 50 km, tak Vám kolo přepraví přímo k nám do cykloservisu. Opravu už si hradíte sami.

Co je CykloMobilita24 a pro koho je určena?

 • CykloMobilita24 je jedinečné pojištění asistenčních služeb pro jízdní kola.
 • v nenadálých situacích pomůže všem cyklistům, ať už jezdí na kole pravidelně do práce nebo jen občas na výlet do přírody
 • pojistíme jízdní kolo, elektrokolo i koloběžku a když se něco stane, uděláme vše pro to, abyste zůstali „CykloMobilní”

Kdy vám pomůžeme?

 • nehoda či porucha?I nejlepší cyklista udělá občas chybu a i to nejlepší elektrokolo se může porouchat
 • ani defektvás nezastaví, CykloMobilita24 vás do servisu přepraví a duši vám opraví
 • pokud nemáte energiipokračovat dále ani vy ani baterie vašeho elektrokola, přepravíme vás i vaše elektrokolo k nejbližšímu dobíjecímu místu
 • pokud se zraníte nebo máte jiný zdravotní problém, nezoufejte a zavolejte linku CykloMobilita24 a tým zkušených koordinátorů se o vás postará!
 • opravdu jsme se snažili, takže máme jen takové výluky, se kterými byste sami souhlasili. Pokud máte platnou pojistku, nemáte se čeho obávat

Kde vám pomůžeme?

 • pokud si sjednáte variantu pojištění s omezením pro ČR, pomůžeme na území České republiky s přesahem 25 km od hranic do okolních států
 • u neomezené varianty vám pomůžeme na území Evropy s výjimkou Ruska, Běloruska, Ukrajiny a Turecka
 • do národního parku za vámi nepřijedeme, tam musíte volat horskou službu. Přepravíme vás z místa, kam lze přijet asistenčním vozidlem. Při kontaktu vás lokalizujeme a určíme, kde je nejbližší místo, kam můžeme přijet!

Ceník CykloMobilita24

Doba pojištěníjízdní kolo / elektrokolo
7 dní (Evropa)290 Kč
14 dní (Evropa)390 Kč
30 dní (Evropa)490 Kč
1 rok (Evropa)890 Kč
1 rok (ČR)490 Kč

Jak vám pomůžeme – rozsah služeb:

Asistence v případě poruchy / nehody / krádežeRozsah služby
přeprava jízdního kola a cyklisty (do cykloservisu / místa ubytování / bydliště)50 km
oprava jízdního kola v servisu v zahraničí (platí pouze pro události v zahraničí)5 hodin práce technika
úschova jízdního kola5 dní
úhrada nákladů za zapůjčení náhradního kola5 dní
vyzvednutí opraveného/nalezeného jízdního kola  doprava 1 osoby
pomoc na telefonu (všeobecné a turistické informace, vyhledání nejbližší volné dobíjecí stanice)neomezeně
Asistence v případě defektu

 • oprava duše/pláště
 • náhradní přeprava
50 km + práce technika
Asistence v případě zdravotních komplikací cyklisty

 • přeprava jízdního kola a cyklisty
50 km
Asistence v případě vybití baterie elektrokola

 • vyhledání místa dobíjení
 • přeprava jízdního kola a cyklisty k místu dobíjení (max 50 km)
roční: 5x
krátkodobá: 1x

Objednávat můžete na stránkách CykloMobilita24.

Posted on

Gebrselassieho duch, živý Farah a štěkající hyeny aneb Běžci v Etiopii. Chystá se premiéra běžeckého filmu.

Tři měsíce běžeckého života na africké náhorní planině. Střih. Skoro tři sta padesát hodin ve střihacím programu. Střih. Běžci v Etiopii – druhý film jihočeského běžce Jiřího Csirika chystá premiéru. Už 17. června od 19:00 v sále pražského kulturního domu Kyje s bohatým doprovodným programem.

Proběhněte se po Etiopii. Přijďte na pražskou premiéru snímku, který natočil přední český běžec Jiří Csirik. Vydal se na tři měsíce do jedné z běžeckých velmocí. Po Etiopii běhal s Davidem Vašem, s nímž spolupracoval už na filmu Běžci v Keni (na něj můžete přijít hned další den, ve čtvrtek 18. 6.) Uvidíte krásy africké přírody a potkáte se s místními obyvateli. Po promítání filmu následuje setkání s aktéry. Připravené bude pivo i grilování. Podle počasí nejspíš pod hvězdnou oblohou na břehu rybníka. Všichni návštěvníci dostanou na vstupenku z promítání slevu v prodejnách TRIEXPERT a jeden výherce pak získá poukázku na speciální běžeckou diagnostiku v ceně 2290 Kč. Program pokračuje ve čtvrtek – opět v 19 hodin – kdy se budou promítat Běžci v Keni.

Pokračování textu Gebrselassieho duch, živý Farah a štěkající hyeny aneb Běžci v Etiopii. Chystá se premiéra běžeckého filmu.

Posted on

Recenze – INOV-8 TRAIL TALON 290

Přinášíme vám videorecenzi čistokrevného univerzálu mezi krosovými botami – INOV-8 TRAIL TALON 290. Obojživelník, který si hravě poradí s nástrahami trailu stejně dobře, jako s delšími úseky po asfaltu. Na svědomí to má především propracovaná podešev s mělkým vzorkem kombinující tři různě tvrdé směsi pryže pro optimální kombinaci přilnavosti a odolnosti. Kromě univerzálního gripu nabízí TRAIL TALON 290 komfortní tlumení, které ho řadí mezi nejpohodlnější modely z nabídky INOV-8. I díky tomu se jedná o dlouhodobě nejprodávanější krosové boty.

Pokračování textu Recenze – INOV-8 TRAIL TALON 290

Posted on

Co dělat, když se zrovna nezávodí?

Co dělat, když se zrovna nezávodí?

Některým tohle období bez závodů nahrálo do karet. Konečně zasloužený odpočinek nebo naopak navýšení zátěže. Pro mnohé sportovce je to ale spíš demotivační doba. Spousty přeložených nebo dokonce zrušených vrcholů sezóny. Není třeba ale házet flintu do žita! Máme pro vás pár tipů, na které se můžete zaměřit pro zpestření vaší, trochu delší, přípravy.

Pokračování textu Co dělat, když se zrovna nezávodí?